Mari Salmu, Rail Baltic Estonia jätkusuutlikkuse ekspert

Kui räägime kestlikkusest, tuleb sageli esile mitmeid mõisteid ja lühendeid — kestlikkus, jätkusuutlikkus, CSR (corporate social responsibility ehk vastutustundlik ettevõtlus) ja ESG (environmental, social, governance ehk keskkonnaalased, sotsiaalsed ja juhtimise põhimõtted). Igaühel neist on oma spetsiifiline rõhuasetus ja ajalugu, kuid neid ühendab soov viia organisatsioonide mõju kokku ühiskonna ja keskkonna pikaajaliste vajadustega. Lõpuks räägime siiski kõigi nende mõistete kaudu ühest ja samast eesmärgist — kuidas tegutseda viisil, mis hoolib nii inimestest kui planeedist ning tagab ka ettevõtte säilenõtkuse kiiresti muutuvas maailmas.

Mida me tegelikult mõistame kestlikkusteemade all?

Keskkonnahoid on RBE jaoks oluline teema ja eriti pöörame tähelepanu loodusressursside säästlikule kasutamisele ning elurikkuse kaitsele. Meie eesmärk on kasutada 100% taastuvelektrit rongide opereerimisel ning leida lahendusi, mis aitaksid vähendada meie keskkonnajalajälge ressursside kasutusel. Selleks on keskkonnamõjude hindamise raames uuritud Rail Baltica projekti mõjusid – kuidas meie tegevus mõjutab kohalikke liike ja ökosüsteeme —  ja välja pakutud leevendusmeetmeid, kui ka viise elupaikade taastamiseks. 

Sotsiaalses kontekstis keskendub kestlikkus inimeste heaolu, ohutuse ja õiguste tagamisele, läbipaistvale suhtlusele ning kogukondade kaasamisele. RBE jaoks tähendab see näiteks tööohutuse ranget jälgimist ehitusobjektidel. Peame väga oluliseks ka läbipaistvat infovahetust, et meie sidusrühmad oleksid kursis meie tegevustega ja saaksid kaasa rääkida neile olulistes teemades.

Kestliku juhtimise all peame silmas vastutustundlikku, läbipaistvat otsustusprotsessi ja kindlaid juhtimissüsteeme, mis arvestaksid ja tagaksid väärtuste ja eetiliste põhimõtete rakendamise igas valdkonnas. Näiteks, milliseid süsteeme ja kontrollmehhanisme rakendada, et tagada nii meie endi kui meie koostööpartnerite tegevuse vastavus regulatsioonidega ning samade väärtuspõhimõtete järgmine.

Kestlikkus Rail Baltic Estonias

Kestlikkusega tegelemine ei tähenda organisatsioonile ilmtingimata täiesti uute teemadega tegelema hakkamist. Mitmetes organisatsioonides, sh ka RBE-s, on paljud valdkonnad juba kindlalt juhitud, kuid puudu võib jääda ühtsest süsteemsest ja analüütilisest lähenemisest, mis võtaks korraga vaatluse alla kõikide teemade omavahelised seosed, eesmärgid ja tegevused. 

Kestlikkuse strateegiline juhtimine algab sellest, et tuleb luua arusaam ja mõistmine, nii meie organisatsiooni kui ka meie väärtusahela olulistest mõjudest, riskidest ja võimalustest kestlikkuse teemavaldkondades, mis kõnetavad ka meie sidusrühmasid. See tagab, et strateegiat, eesmärke ja tegevusi planeerides tegeletakse just kõige olulisemate teemadega.

RBE on võtnud suuna luua kestlikkuse strateegia, mis baseerub mõjude, riskide ja võimaluste olulisuse analüüsil ja hakata valmistuma kestlikkusalaseks raporteerimiseks. Olulisusanalüüs selgitab välja millised on need fookusteemad, millega RBE peab tegelema.

Euroopa kestlikkusaruande standardid